"Czym Jestem" Mistrz Nisargadatta

W stronę wolności:

" Przede wszystkim utrzymuj niezakłócony spokój. Wtedy mądrość i energia pojawią się same. Nie musisz się ich dopraszać; po prostu czekaj w cichości umysłu i serca."

"Obecny stan twojej świadomości za chwilę zniknie. Zbadaj dokładnie , skąd przyszedł i dokąd odejdzie. W ten sposób ujrzysz bezczasową Rzeczywistość, która się za nim kryje."

" Człowiek wyzwolony całkowicie ufa, że zdarzenia potoczą się właściwym torem, jeśli tylko sytuacja zostanie w pełni rozpoznana. Ostatecznie wszystko i tak powróci do stanu równowagi i harmonii. Rdzeniem wszystkiego jest spokój."

" Zapomnij wszystko co w przeszłości osiągnąłeś lub doświadczyłeś, i stań nago, niczym nie osłonięty pośród burz i zawierychy życia."

"Zacznij od samoobserwacji, akceptuj to co zobaczysz i poznawaj się coraz lepiej. Likwidowanie fałszu nie wymaga gwałtu...Pracuj nad tym co jest dobre dla ciebie i życz sobie jak najlepiej. Usuń wszystkie przeszkody z drogi do szczęścia. Bądż wszystkim i każdym - kochaj wszystkich."

" Staniesz się wolny, kiedy zdasz sobie sprawę, że wszystkie swoje więzy sam sobie stworzyłeś."

" Przestań zważać na to, za co się uważasz i zachowuj się tak jakbyś był doskonały, jakkolwiek sobie tą doskonałość wyobrażasz. Do tego trzeba tylko odwagi."

" Wnikliwie zbadawszy swój umysł, powinieneś znależć w nim tyle sprzeczności i absurdu, by rozpadł się jak rozbita skorupa."

" Dopiero przestawszy utożsamiać się ze swoją przeszłością, uzyskasz wolność, aby stworzyć nowy świat - harmonijny i piękny."

" Pożegnaj się z tradycyjnymi wzorcami, te są dobre dla świętoszków. To tylko jest naprawdę dobre, co uwolni cię od pragnień, strachu i fałszywych poglądów. Przejmując się grzechami i cnotami, nigdy nie znajdziesz spokoju."

" Życie pełne wyrzeczeń i przymusu nie rozwija się duchowo. Pragnienia muszą mieć swobodę ujawniania się, a myśli i uczucia nie powinny być napięte. Wolność jest wynikiem zrozumienia a nie postanowień"