Wpływ Jogi na zdrowie

W dzisiejszych czasach coraz częściej narażeni jesteśmy na stresy i napięcia, z którymi nie możemy sobie poradzić. Coraz więcej osób sięga po środki uspokajające lub odurzające z nadzieją sprostania tym obciążeniom.

Joga, najstarsza wiedza o życiu pozwala opanować stres na poziomie fizycznym i umysłowym. Życie ze zrelaksowanym ciałem i umysłem jest naszym stanem naturalnym, niestety zapomnianym. Ci, którzy zachowali tą umiejętność cieszą się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

Stany naszych umysłów i ciał są ze sobą ściśle powiązane. Kiedy są rozluźnione mięśnie musi być uspokojony umysł a kiedy przeżywasz stresy cierpi również ciało. Każdy z nas w jakiś typowy dla siebie sposób reaguje na problemy np. zaciskając zęby, ściągając brwi, napinając kark lub całe ciało. To niepotrzebne napięcie jest główną przyczyną zmęczenia i złego stanu zdrowia.

Wieloletnie badania przeprowadzone przez renomowane instytuty medyczne nad skutkami jogi, relaksacji i medytacji przynoszą niezbite dowody na dobroczynne dla naszego ciała i umysłu skutki uprawiania systematycznie tych dyscyplin.

Pozycje jogi zwane asanami dają stabilność, zdrowie i lekkość. Rozluźniają mięśnie i stawy, masują narządy wewnętrzne, ułatwiają oddychanie i krążenie Zmuszają do ćwiczenia każdej części ciała zapewniając ładną budowę. Praktykowanie asan wzmacnia ciało, jednocześnie czyniąc je giętkim. Rozwija sprawność, równowagę, wytrzymałość i siłę. Oddziałuje kojąco na układ nerwowy i usuwa zmęczenie. Badania potwierdzają, że stałe praktykowanie jogi łagodzi niektóre dolegliwości, związane z zapaleniem stawów, miażdżycą, żylakami i chorobami serca. Zwiększa się pojemność płuc, zmniejsza masa i obwód ciała, spada stężenie cholesterolu i cukru we krwi.

Nieodłącznym elementem jogi jest pranayama, czyli kontrola oddechu. Praktykowana podczas ćwiczeń ożywia ciało, zwiększa ilość tlenu we krwi wspomagając przy tym czynności mózgu i uspokaja umysł. Większość ludzi oddycha płytko, ustami bez udziału przepony często wciągając brzuch podczas wdechu. To powoduje, że tylko niewielka ilość tlenu dostaje się do płuc, spada wówczas aktywność, człowiek staje się mniej odporny na choroby.

Uprawianie jogi uczy prawidłowego oddychania nie tylko w celu zwiększenia poboru tlenu i energii życiowej ale także dla zwiększenia panowania nad umysłem. Płytki, szybki i niemiarowy oddech towarzyszy nam kiedy jesteśmy zdenerwowani, przestraszeni lub rozgniewani. Kiedy oddech staje się głębszy i wolniejszy tym bardziej jesteśmy spokojni i rozluźnieni. Oddychanie zgodne z jogą przywraca żywotność ciału, stabilizuje emocje i zwiększa jasność umysłu.

Aby zrozumieć czym jest joga i odczuć jej dobroczynne skutki trzeba jej popróbować. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to tylko seria dziwnych pozycji usprawniających ciało. Jednak w miarę systematycznej praktyki zauważymy wewnętrzne uspokojenie i zmianę w podejściu do życia. Często pojawia się chęć zmiany diety, zaczynamy poszukać świeżych i naturalnych pokarmów. Zamiast siedzieć godzinami w niewygodnej pozycji przed telewizorem wybieramy spacer na świeżym powietrzu.

Na tle wszystkich związanych ze zdrowiem dyscyplin joga jest unikatowa. Przywraca równowagę nawet po wielu latach niezdrowego trybu życia. Opiera się ona na zasadzie, że celem prawidłowych ćwiczeń nie jest rozwój mięśni i zwiększanie ich siły lecz łagodne rozciąganie i tonizowanie ciała. Dzięki pobudzaniu krążenia odżywiane są tkanki, produkty zbędne usuwane a przywracana pełna sprawność narządów i właściwa przemiana materii.

Jogę może uprawiać każdy niezależnie od wieku i poziomu sprawności. Nie potrzeba do niej specjalnego wyposażenia, wystarczy wygodny strój i mocne pragnienie lepszego i bardziej zrealizowanego życia. Jest kluczem do dobrej kondycji i szczęścia w warunkach współczesnego świata.